DİŞ HEKİMLİĞİNDE ESTETİK

 

Estetik bir güzellik bilimi olduğunu söyleyebiliriz. Estetik terimi her birey tarafından değişik algılanır. Kimine göre sanatsal bir obje, kimine göre görsellik, kimine göre de sonsuz uyumdur. Çekici ve estetik bir görünüşün karşınızda ki insanı nasıl etkilediğini düşünün. Güzel, çekici ve sağlıklı görünmek kendimizi iyi hissettirir.

            Diş hekimliğin de estetik; bazı kurallar geniş kapsamlı ve ayrıntılı bir alandır. Bu alandaki, materyaller ve tedavi yöntemleri kullanılarak uygulanabilir.

           

 

            Hangi Yöntemler Kullanılır?

 

 

Bu Yöntemlerle Neler Yapılabilir?

 

·        Yaşlanmış Bir Gülüşün Gençleştirilmesi

·        Yeni Bir Gülüş Tasarımı Yaratmak

·        Diş Kayıpları İle Oluşan Olumsuz Görünüşün Düzeltilmesi

·        Estetik Koreografi İle Muntazam Bir Görüntü Yaratmak

·        Dudak Repozisyonu Yapılarak Diş Dudak İlişkisinin Düzenlenmesi

·        Renklenmiş Veya Renklerinden Hoşnut Olmadığınız Dişlerin Beyazlatılması

 

Bu yazımda Altın Oran (Da Vinci Yöntemi) ve İmplant konularını anlatacağım. Diğer konuları sırası ile diğer yazımlarım da anlatacağım.

 

ALTIN ORAN NEDİR?

            Estetik güzelliği, güzellik ise mükemmelliği çağrıştırır. Güzelliğin aslı, fiziksel olmaktan öte içsel ve duygusal özelliklerden oluşur. Kendimizde ki ve ruhumuzda ki huzur daha mutlu ve güzel hissetmemizi sağlamasına rağmen güzelliğin diğer noktası karşımızda ki insanın dikkatini çekmek, saygı, hayranlık uyandırmak ve etkilemek için göz ardı edilemeyecek bir güce sahiptir.

           

Güzellik zamana göre değişen ve hepimizi etkileyen bir kavramdır. Ölçülemeyen ve sabit olmayan bir kavram olmasına rağmen bunun bir formülasyonu vardır. Biz bu etkileyici formülasyona “Altın Oran” diyoruz. Leonardo Da Vinci eserlerinin ve tablolarının birçoğunda bu formulasyonu uyguladığı için “Da Vinci” yöntemi diye anılır.

 

Altın Oran; uzun kenarın kısa kenara bölünmesinden çıkan 1,618 sayısı yani pi (π) sayısıdır. Bu bir hayal gücünün ürünü değil, doğanın denge yasalarının bir uyumudur.

Fibanucci sayı dizisinde ki oranlarda hep belirli bir sıradan sonra nerde ise aynıdır.

Leonardo Da Vinci ”Mona Lisa”, “The Annunciation” isimli tablolarında ve Corbasior tasarımlarını yaparken bu oranlara uymuştur.

İdeal insan bedenin deki altın oran ( unutulmaması gereken bir hatırlatma bu oran herkes de olmak durumunda değildir.)

·        İnsan boyunun uzunluğu, göbek ile ayak arası uzunluğa oranı

·        Parmak ucu-dirsek arası/el bileği-dirsek arası oranı

·        Omuz hizası-başucu/kafa boyu oranı

·        Göbek-başucu/ omuz-başucu oranı

·        Göbek-diz/diz-ayakucu oranı 1,618 çıkmalıdır.

 

Diş hekimliğinde önemli olan insan yüzünde ki ve dişlerde ki altın oranlar;

·        Yüzün boyunun/yüzün genişliğine oranı

·        Üst dudak-kaşların birleşim yeri arası/burun boyuna oranı

·        Ağız boyunun/ burun genişliğine oranı

·        Burun genişliğinin/burun delikleri arasına oranı

·        Göz bebekleri arasının/kaşlar arasına oranı

·        Ön iki dişin enleri toplamının/boylarına oranı

Her hasta için tüm bunlar göz önünde bulundurularak uygun tedavi planlanır, şekillendirme yapılır ve uygulanır.

 

 

DİŞ HEKİMLİĞİNDE İMPLANT

 

 

            Günümüzde diş implantları tartışmasız kaybedilmiş doğal dişlere en iyi alternatiftir.

            Gelecekte kaybedilmiş dişlere en çok uygulanan yöntemin İmplant olacağı açıktır.

 

İmplant Nedir?

            İmplant, bir canlıya yerleştirilen, kaybedilmiş bir organ veya dokunun yerine yerleştirilmek üzere yapay üretilen materyal veya başka bir canlıdan alınan dokudur.

Diş hekimliğinde İmplant ise diş kökünü taklit etmek üzere üretilmiş materyallerdir. İmplant tan beklenen doğal dişlerin yaptığı tüm görevleri yerine getirmesidir.

            İmplant çene kemiğine yerleştirilmesine implantasyon denir. Günümüzde üretilen implantlarda titanyum kullanılmaktadır, nedeni ise tıp biliminde bilinen en dayanıklı madde olması ve vücut tarafından reddedilme oranının yok denecek kadar az olmasıdır.

 

Neden İmplant önerilir?

            Çene kemiğinin erimesini önler. Bu nasıl olur?

Diş çekiminden sonra o bölgede ki dişin çene kemiğine yaptığı uyaran ortadan kalkacağı için, vücutta kullanılmayan dokunun zaman içinde hacim kaybetmesi sonucu, erime meydana gelir. Bu tercih etmediğimiz fizyolojik erimedir. Diş çekildiği anda veya kısa bir süre sonra o bölgeye İmplant yapılırsa bu erimeyi engellemiş oluruz. Ayrıca İmplant uygulamasında yanlarda ki dişlerde hiçbir işlem yapılamadığı için bütünlüklerini korurlar.

 

İmplant çeşitleri var mıdır?

            İmplant uygulaması son yıllarda vida olarak nitelendirilen şekle ulaşmıştır. Ancak marka, üretim şekli, üretildiği ülke ve geçmişe uzanan üretim tecrübesi v.b. nedenlerden dolayı ayrılmaktadır.

 

İmplant her vakada ve her hastaya uygulanabilir mi?

            Çene kemiğinde uygun derinlik ve genişlikte kemik varsa uygulanabilir. Başarı şansını etkileyen olumsuz faktörler ise hastada sistemik olarak hastalıkların varlığıdır.

 

İmplant yerleştirilirken acı duyar mıyım?

            Lokal veya genel anestezi uygulandığı için acı duyulmaz. Operasyon sonrasında ise basit ağrı kesiciler ile ağrı hissi ortadan kalkar.

 

İmplantlar uzun ömürlü olur mu?

            Bazı markalar uzun süreli üretim tecrübeleri ile ön plana çıkmaktadırlar. Yeni üretim yapılan markalarda vardır. İmplantın ömrü ile hastanın genel sağlık durumu ve ağız hijyeni ilişkilidir. Literatürde 20- 30 yıl kullanımı olan İmplant uygulamaları vardır.

 

İmplant Pahalımıdır?

            İlk bakışta diğer tedavi yöntemlerine göre pahalı görülse bile, implantların kullanım süresi göz önünde bulundurulunca, bu süre de diğer tedavi yöntemleri ile yapılmış olan kaplama-köprü ve protezlerin ortalama 5–7 yılda değiştirildiğini düşünürsek aslında daha ucuz bir tedavi olduğu ortaya çıkmaktadır.

            Ayrıca daha iyi bir estetik ve fonksiyon sağlayacağı düşünülmelidir.

 

İmplant Yapım Safhaları Nelerdir?

1.      Muayene: Genel sağlık durumu incelenir gerekli olursa tahliller istenir. Ağız içi muayene, röntgen ve model incelemeleri yapılır.

2.      İmplantasyon: Genel veya lokal anestezi altında diş çekiminden daha kolay olan yöntem ile İmplantın çene içerisine yerleştirilmesi.

3.      İyileşme dönemi: Bu aşamada İmplant çene kemiği ile bütünleşir. Hastanın genel sağlık durumu, İmplantın bölgesi ve kemik tozları kullanılmasına bağlı olarak 2 – 6 ay arası süreyi kapsar.

4.      İmplant üst parçasının yerleştirilmesi: Bu parça İmplantın ağız içerisinde görünen kısmıdır, görüntüsü ağızda ufaltılmış olan diş şeklindedir. Yapılacak olan kaplama veya protez bu parçaya oturacaktır. Bu aşamadan sonra ölçü alınarak proteze başlanır.

5.      Kaplama veya protezin hastaya teslimi: Ölçü alındıktan sonra yapılan kaplama veya protezin ağız içine yerleştirilmesi ile son bulur

İmplant hangi dişlerin kaybında yapılabilir*

 

İmplant uygulanmasında yaşlılık önemlimidir?

            Hayır. Genel sağlık durumu daha önemli bir faktördür. 70–80 yaşlarında birçok hastaya başarılı bir şekilde İmplant uygulanmakta ve kullanılmaktadır.