İmplant Hakkında Bilmek İstedikleriniz.

Tedavi planlamasında tek diş, bir kaç diş veya tüm dişlerin kaybı durumunda implantasyon uygulanabilir.

En sona konan implant ile hastanın kendi diş arasına köprü yapılabilir. Öne ve arkaya konan implantlar üzerine köprü yapılabilir. Tamamem dişsiz ağıza implantlar yerleştirilerek üzerine tam protez yapılabilir.

İmplantların üzerine yapılan protezler yardımı ile kişiler yemek yeme, konuşma ve gülmelerini rahatlıkla sürdürebilir. Uygulanan implantın uzun süre sağlıklı şekilde kullanılması, hastanın günlük diş ve ağız bakımını özenli ve düzenli yapmasına bağlıdır.

Tek diş kaybında implant yapılabilir. Arkaya doğru tüm dişlerin kaybında implantlar yerleştirilerek köprü protezi yapılabilir. Tamamem dişsiz ağıza implantlar yerleştirilerek üzerine tam protez yapılabilir. Tamamem dişsiz ağıza implantlar yerleştirilerek üzerine köprü protez yapılabilir.

İmplant Nedir?

İmplant bir canlıya yerleştirilen, kaybedilmiş bir organ veya dokunun yerine konmak üzere yapay imal edilen veya başka bir canlıdan alınan parçadır.

Diş hekimliğinde implant dişin kökünü taklit ederek hazırlanan materyallerdir. İmplantın görevi daha önce doğal dişin yaptığı tüm işlevleri yerine getirmektir. İmplantın çene kemiği içine yerleştirilmesime implantasyon denir.Üretilen implantlar da genellikle titanyum kullanılır.Bunun nedeni tıp bilimine bilinen en dayanıklı metellerden bir olması ve vücut tarafından reddedilmesi oranının çok düşük olmasıdır.

İmplant Herkese Yapılabilir mi?

sağlık problemi olan hastalarda, madde ve alkol bağımlısı kişilerde, başarı şansını düşük olduğu hastalarda, ağız hijyenin sağlamakta zorlanan hastalarda implant önerilmez.

İmplant Yapımının Safhaları Nedir?

  • Muayene:
  • Operasyon: Genellikle lokal anestezi altında yapılır. Dişetine yapılan küçük bir kesik ile kemiğe ulaşılır ve kemik içinde bir yuva hazırlanarak implant yerleştirilir. İmplant adedine bağlı olarak 30 ila 90 dakika sürer.
  • İyileşme Dönemi: Bu safhada yerleştirilen implant çene kemiği ile bütünleşir. ortalama 3 ay sürer bu süre içinde hastaya geçici protez yapılar ve kontrol altında tutulur.
  • İkinci Parçanın Yerleştirilmesi: İyileşme safhasından sonra implantın üzerine ikinci parçası yerleştirilir, köprü veya protez yerleştirilen ikinci parça üzerine konumlandırılacaktır.
  • Protez Yapımı: En son safha olarak iyileşmesini tamamen tamamlayan implant üzerine yapılacak olan protez cinsinin yapılması ile tamamlanmış olur.

       

Başarısızlık Ve İmplantın Çıkarılması: İmplantta başarısızlık oranı % 5 - 10 arasında değişir. İmplant gevşer veyea protezi artık tutamaz ise implantın çıkarılması gerekebilir bu işlem normal diş çekimi gibi yapılır.